Storbritanniens premiärminister Keir Starmer pressas hårt, även inom sitt eget parti, för sin hantering av en brittisk Epstein-skandal. Det hörs avgångskrav, men han tänker sitta kvar.
– Jag har för avsikt att fortsätta göra det viktiga arbetet för vårt land, säger Starmer till ett pressuppbåd på torsdagen.
Han ber om ursäkt till sexförbrytaren Jeffrey Epsteins offer – för att han, som han säger, trodde på vad som visat sig vara lögner.
”Visste inte hur mörkt”
Det handlar om toppolitikern Peter Mandelsons relation till Epstein, som har uppdagats steg för steg. Mandelson – adlad tidigare minister, vice premiärminister och EU-kommissionär – utsågs till ambassadör i USA i februari förra året.
Keir Starmer ställdes mot väggen om detta i parlamentets underhus på onsdagen och medgav då att han kände till Mandelsons relation till Jeffrey Epstein vid ambassadörsutnämningen, men han vill understryka att Mandelson då hade ljugit om relationens omfattning.
– Allvarliga anklagelser och allvarliga bevis har framkommit gällande Mandelsons förehavanden, däribland hans relation till Epstein, en dömd sexförbrytare. Det hade varit allmänt känt en tid att Mandelson kände Epstein, men ingen av oss kände till hur djup eller mörk den relationen var, säger Starmer enligt brittiska medier.
– Det är information som inte var känd då han utsågs (till ambassadör).
Sjudande tvivel
Underhuset kunde med stöd av kritiska Labour-röster köra över regeringen i frågan och rösta för ytterligare transparens kring utnämningen. Ett utskott ska nu säkerhetspröva ytterligare material för att se om det går att offentliggöra.
I brittiska medier har rubriker och analytiker beskrivit det som ett dråpslag för Starmer och hans mandat som premiärminister. Anonyma Labour-röster har sagt till flera medier att hans dagar är räknade. En del har svarat avvaktande på frågor om Starmers framtid och vissa av partiets drygt 400 ledamöter i underhuset har sagt rakt ut att han bör avgå.
– Vi behöver bara läsa av stämningen i landet för att inse att hans ställning nu har blivit ohållbar, säger York-parlamentarikern Rachael Maskell till BBC.
Oppositionella Torypartiet och Liberaldemokraterna uppmanar Labour att ta initiativ till ett misstroendevotum mot Keir Starmer. Regeringspartiet har en överväldigande majoritet i underhuset.












