Det är uppenbart att det finns hot mot amerikanska och israeliska intressen i Sverige kopplat till Irankriget, enligt polisen. Niclas Andersson på Noa bekräftar även att man utreder händelser riktade mot iranska oppositionella i Sverige – och uppmanar dem som känner sig hotade att kontakta polis.
Polisen följer nära utvecklingen i Iran och det är uppenbart att det finns hot mot amerikanska, israeliska och judiska intressen i Sverige, säger Andersson, chef för utredningsenheten på polisens Nationella operativa avdelning, Noa.
– Det jobbar vi så klart med för att få en ökad förståelse kring och genomföra säkerhetshöjande åtgärder.
Har ni sett konkreta händelser i Sverige kopplat till hotbilden från Iran?
– Det finns enskilda ärenden som har riktat sig mot amerikanska och judiska och israeliska intressen. Vi har också enskilda ärenden kopplat till oppositionella som befinner sig i Sverige.
Säkerhetshöjande åtgärder kan exempelvis handla om förstärkt skydd av ambassader och judiska intressen.
Ambassad-dåd
Tidigare i mars inträffade en explosion vid USA:s ambassad i Oslo. Polisen utreder huruvida det var beställt från en statlig aktör.
– Det visar väl att amerikanska intressen kan bli attackerade i olika delar av världen. De exakta bakgrunderna och motiven till attacken får jag hänvisa till norsk polis, säger Niclas Andersson.
Enligt uppgifter till SVT ska svenska myndigheter ha informerats om att dådet kan knytas till Foxtrotnätverket.
– Vår bedömning tillsammans med Säkerhetspolisen är att den iranska regimen använder sig av kriminella nätverk för att utföra våldshandlingar, säger Andersson, utan att kommentera uppgifterna om dådet i Oslo.
Foxtrotledaren Rawa Majid bedöms fortsatt befinna sig i Iran och situationen där påverkar även honom, enligt polisen.
– Men på vilket sätt kan vi inte kommentera, säger Andersson.
Våldsuppdrag
Polisen arbetar på olika sätt för att upptäcka och förhindra våldsdåd koordinerade av kriminella nätverk, bland annat genom att övervaka uppdrag som läggs ut online.
– Vi följer flödena och det har vi pratat länge om, ”violence as a service”, att man lägger ut uppdrag i olika chattgrupper. Det är ett system som används även i den här kontexten. Det är en del av informationen, men det kan komma från olika håll.
Niclas Andersson uppmanar personer som är oroliga eller utsätts för hot att höra av sig till polisen.
– Det är inte säkert att vi bara fångar information från de eventuella kriminellas avsikter, utan vi behöver också förstå de som eventuellt är utsatta och vad deras uppfattning är.













