Vid ett panelsamtal organiserat av Demokrativärnet på Aliasteatern i Stockholm diskuterade Lars Åberg, Per Brinkemo och Sameh Egyptson islamiseringens utveckling i Sverige. Diskussionen kretsade bland annat kring hur långt processen har gått, vilka följder den har fått och hur begreppen islam och islamism skiljer sig åt.
– I princip kan man väl säga att islam är en religion och islamism är en ideologi snarare än en religion. Den vill omforma staten enligt sharia och koranens text. Förr eller senare handlar man en slags bokstavstolkning av religionen och vill då att den ska genomsyra statens myndigheter, men också vardagslivet, moraluppfattningar, synen på barnuppfostran och relationen mellan män och kvinnor, både juridiskt och på andra sätt, säger Lars Åberg som är journalist och författare av flera uppmärksammande böcker.
Åberg anser att Sverige bör se över hur bidrag till religiösa organisationer fördelas och utreda regler kring utländsk finansiering av moskéer, för att motverka att politiserade tolkningar av islam får större inflytande.