Kinas tillväxt under tredje kvartalet har uppmätts till 4,8 procent av landets statistikbyrå. Det var något mer än väntat. Men fastighetskrisen plågar fortfarande ekonomin och investeringarna var oväntat svaga.
Enligt statistikbyrån innebär detta att en ”solid grund” nu har lagts för att nå upp till tillväxtmålet på 5 procent för helåret 2025.
Siffrorna – som kan jämföras med en snittprognos bland analytiker på 4,7 procent enligt Bloomberg – kommer inför det att kinesiska ledare i veckan ska träffas i Peking för att börja skissa på nästa femårsplan.
Detaljhandeln bromsade dock in till den lägsta tillväxttakten sedan november i fjol och investeringarna i fasta tillgångar krympte för första gången sedan pandemiåret 2020.
Det som drog upp tillväxten var industriproduktionen, som ökade med 6,5 procent i september.
Den fyraåriga krisen i Kinas fastighetssektor fortsätter samtidigt. Priserna på nya bostäder i kinesiska storstäder sjönk 0,4 procent i september jämfört med augusti, den största nedgången på elva månader. Prisnedgången var ännu större på befintliga bostäder.