Råoljepriset vänder upp över 100 dollar per fat igen efter att tillfälligt ha varit nere på 97 dollar per fat under nattens handel.
Uppgifter om att USA presenterat en fredsplan till Iran – efter snart fyra veckors krig – och att Iran meddelat att man öppnar Hormuzsundet för ”icke-fientliga” fartyg skapar ett tryck nedåt på oljepriset. Men rapporter om att USA är på väg att skicka fler amerikanska soldater till krigsområdet drar i andra riktningen.
Ett terminskontrakt för leverans av så kallad Nordsjöolja (brent) kretsar kring 101 dollar per fat vid klockan åtta på morgonen.
Priset kan jämföras med cirka 70 dollar per fat inför USA:s och Israels attack mot Iran den 28 februari och med pristoppar på nästan 120 dollar per fat under kriget.










