Ghislaine Maxwell, medhjälpare till den avlidne sexförbrytaren Jeffrey Epstein, har förhörts av USA:s justitiedepartementet. En ny utfrågning är planerad under fredagen.
”Jag kommer att fortsätta min intervju med henne i morgon. Justitiedepartementet kommer att dela ytterligare information om vad vi fått veta vid lämplig tidpunkt”, skriver biträdande justitieminister Todd Blanche på X på torsdagen.
Förhören kan ses som ett sätt för justitiedepartementet att visa på transparens efter den breda kritiken mot hur president Donald Trumps regering hanterat de så kallade Epstein-dokumenten.
Enligt Maxwells advokat David Markus var hon samarbetsvillig under torsdagen.
– Hon besvarade alla frågor sanningsenligt, ärligt och efter bästa förmåga, sade Markus till reportrar efteråt utan att vilja kommentera innehållet i utfrågningen.
Todd Blanche sade i sociala medier tidigare i veckan att Trump betonat att om Maxwell har information om personer som begått brott mot Epsteins offer, så ska FBI och justitiedepartementet ”höra vad hon har att säga”.
Utfrågningarna sker i Tallahassee i Florida, där Maxwell avtjänar ett 20-årigt fängelsestraff.