Cirka 1,2 miljoner människor har evakuerats i Filippinerna när den kraftfulla tyfonen Fung-Wong nu drar in över landet. Hittills har två människor dött i ovädrets spår.
En av dem drunknade i översvämningar i den östligt belägna provinsen Catanduanes. Det andra dödsfallet har registrerats i staden Catbalogan i Samarprovinsen, där en kvinna omkom då hon träffades av bråte.
Fung-Wong uppgraderades under natten till söndagen till en så kallad supertyfon.
– Vågorna började dåna runt klockan sju på morgonen. När vågorna träffade strandvallen kändes det som om marken skakade, berättar Edson Casarino i staden Virac i Catanduanes för AFP.
– Nu öser regnet ned och jag kan höra hur vinden viner.
Ovädret kommer in från öster och boende i kustområden har ombetts att ta sig till högre belägna områden. Flera områden har svämmats över. Större delen av landet beräknas påverkas av tyfonen och ett stort antal skolor kommer under måndagen att hålla stängt, rapporterar BBC.
Fung-Wong slår till kort efter tyfonen Kalmaegi, vars framfart i Filippinerna tidigare i veckan orsakade över 220 dödsfall.














