De förödande översvämningarna i sydkinesiska Guangxi-regionen fortsätter att skörda offer. Antalet bekräftat döda har stigit till 39 och nio personer saknas fortfarande, rapporterar statliga medier.
Ovädret med regn och översvämningar har slagit hårt mot södra och mellersta Kina i veckan. 26 dödsoffer krävdes när en damm brast vid vattenreservoaren i Liulan, och sju människor saknas, enligt den statliga nyhetsbyrån Nya Kina.
–Vi fick aldrig någon varning. Om vi fått det hade förlusterna varit betydligt färre, säger en man vid namn Huang.
I Gantang samlar människor möbler och personliga tillhörigheter i högar på gatorna, medan invånarna städar sina hus efter det leriga vattnet.
600 boende i byn Dutian som är belägen nära reservoaren och drabbades direkt när vattnet steg, har hittat skydd men är avskurna från omvärlden.











