Svåra översvämningar har drabbat Guangxi-provinsen i södra Kina i tyfonen Maysaks spår. Minst en damm uppges ha brustit, och invånare vittnar om en svår och ännu oklar situation.
Liulan-dammen i staden Hengzhou i Nanning har drabbats av ett stort brott i en del av dammvallen, enligt den kinesiska statliga nyhetsbyrån Nya Kina. Videoklipp som cirkulerat på nätet visar vad som ser ut som stora vattenmängder som rusar genom en skadad del av reservoarens damm och översvämmar närliggande områden.
Lokala myndigheter uppger att flera reservoarer, däribland Liulan-, Yunbiao-, Sancha- och Chayuan-reservoarerna, är i fara till följd av de ihållande kraftiga regnen, vilket i sin tur utgör en fara för samhällena nedströms.












