Elon Musks företag Space X lyckades skjuta ut farkosten Starship i rymden. Väl där förlorade man dock kontrollen och vid återinträdet exploderade farkosten.
Farkosten lämnade jordens atmosfär men väl i rymden började den att snurra och läcka bränsle.
Space X meddelade att man förlorat möjligheten att reglera dess höjdnivå – ett tydligt tecken på att färden tillbaka till jorden inte skulle gå så smidigt som planerat.
Inte långt senare uppgav Space X att kontakten med farkosten gått förlorad och att återinträdet till jorden kommer att ske ”okontrollerat”. Farkosten beräknades ändå slå ned i Indiska oceanen och i det säkerhetsområde som undanröjts från fartyg i förväg.
”Oplanerad demontering”
Senare meddelade rymdbolaget att farkosten brunnit upp eller exploderat.
”Som om inte flygtestet var tillräckligt spännande, upplevde Starship en snabb, oplanerad demontering”, skriver Space X i ett uttalande och tillägger att insamlad data kommer att granskas inför nästa testflygning.
Under nattens testflygning misslyckades man också med att testa förmågan att släppa ut satelliter under rymdfärden, då en lucka strulade.
Nioende testflygningen
”Framgång kommer från det vi lär oss, och dagens test kommer att hjälpa oss att förbättra Starships tillförlitlighet”, skriver bolaget på X.
Testflygningen följer två misslyckade försök till uppskjutning i mars och januari, då rymdfarkosten exploderade kort efter start.
Detta var den nionde testflygningen för världens största rymdraket. USA:s rymdstyrelse Nasa har reserverat ett antal raketer för att landa astronauter på månen senare detta årtionde.