Flera amerikanska tv-bolag slutar bevaka Donald Trumps framträdanden via den gemensamma mediepool som normalt följer presidentens pressträffar. Beskedet kommer sedan Trump bannlyst CNN, Politico och MS NOW från att komma in i Vita huset.
Striden mellan president Donald Trump och medierna trappas upp när flera tv-bolag ställer sig solidariska med de bannlysta nyhetsmedierna. Enligt ett internt meddelande mellan amerikanska tv-bolag kommer den gemensamma så kallade poolen – där medierna turas om att filma – med omedebar verkan sluta följa presidenten, skriver The Washington Post.
”(Beslutet) tas efter Vita husets beslut att hindra CNN från att fullfölja sina åtaganden inom poolen", står det i ett meddelande från den tillfällige ordföranden för medierna pool, Fox News Washington-chef Bryan Boughton.
CNN var det bolag som enligt poolens schema skulle bevaka Trump på måndagen i New York, där han befinner sig. Men inget annat bolag kommer att ersätta de frånvarande kameramännen.
Lämnat in stämningsansökan
Det finns inget som hindrar medier med fortsatt tillträde till Vita huset att enskilt fortsätta bevaka Trump, men många bolag förlitar sig på deras poolens för sin bevakning.
I ett gemensamt uttalande skriver tv-kanalerna ABC, CBS, CNN, Fox och NBC att:
”Allmänheten har ett avgörande behov av att få korrekt, oberoende information om sitt styre. Ingen administration ska begränsa en nyhetsorganisation för att den motsätter sig rapporteringen.”
Tidigare på måndagen hade de bannlysta mediebolagen begärt att en federal domare häver beslutet som presidenten fattade i fredags. Trots giltig ackreditering nekades journalister från de tre företagen att komma in i Vita huset i lördags. I stämningsansökan skriver de gemensamt att beslutet är ett ”grundlagsvidrigt angrepp”.
”Korrupta”
Anledningen till portningen är enligt Trump mediernas ”ständiga ’rapportering’ av fake news”.
”Medier borde inte ständigt kunna skriva eller rapportera fiktion och lögner när de bevakar USA:s president, Trump-administrationen eller USA”, skrev han på Truth social i fredags, delvis i versaler.
Medan nyhetsbyrån AP rapporterar att journalister från CNN sågs arbeta från en vägkorsning utanför Vita huset hävdade presidenten på måndagen att Vita huset inte går till attack mot den fria pressen utan mot ”falska nyheter” som han påstår är ”korrupta” och ”växer som en cancer”.
AP har tidigare kastats ut från Vita huset som bestraffning för att byrån vägrat ändra namnet på Mexikanska golfen i sin rapportering. Nyhetsbyrån har stämt Vita huset i en rättsprocess som fortfarande pågår.













