Åklagarens långa kamp för att få tillgång till mediers bilder från ett upplopp i Rosengård i Malmö har lett till klartecken från Malmö tingsrätt. Sex mediehus ska enligt en dom förevisa foton och filmer för ansvarig förundersökningsledare.
Det handlar om bild- och filmmaterial som togs i Rosengård sen kväll och tidig natt den 3–4 september 2023. Intervjumaterial omfattas däremot inte, enligt domen.
De berörda redaktionerna har motsatt sig åklagarens krav med hänvisning till källskyddet samt att ett utlämnande skulle hota det journalistiska oberoendet.
Åklagare Henrik Nordquist drev kravet ända till Högsta domstolen, där han fick avslag. Då lämnade han in en ny, mer preciserad begäran till tingsrätten.
Åklagarens intresse väger tyngre än mediebolagens, har tingsrätten nu kommit fram till. De som befann sig på platsen har haft anledning att räkna med att händelsen skulle utredas av polis och filmerna och bilderna är tagna på allmän plats, konstaterar domstolen.
De berörda redaktionerna är DN, Expressen, SVT, Sydsvenskan, TV4 och TT Nyhetsbyrån.
– Det här är inte över. Processen kommer av allt att döma att fortsätta i hovrätten, säger Sydsvenskans chefredaktör Jonas Kanje på tidningens sajt.












