En man i 25-årsåldern har skjutits av polis efter en biljakt sedan han försökt fly och en ”hotfull situation” uppstått. Mannen misstänks bland annat för brott mot knivlagen.
Vid 20-tiden på fredagen inledde polisen en biljakt efter det att en man i 25-årsåldern vägrat att stanna med sin bil.
Efter drygt 20 minuter fick polisen stopp på bilen på riksväg 26 i Gislaved med hjälp av en spikmatta. Mannen började då springa från platsen och en ”hotfull situation” uppstod, enligt polisen.
– Jag tolkar det som att när bilen har stannat kliver mannen ut ur bilen men är inte kvar vid bilen, utan försöker fortfarande fly fast till fots, säger polisens presstalesperson Angelica Israelsson Silfver.
I samband med detta sköts mannen. Polisen vill inte svara på hur många skott som avlossades eller var på kroppen som mannen träffades.
– Jag kan bara säga att det har uppstått en hotfull situation som gör att polispatrullen bedömer att den måste använda verkanseld för att få kontroll över situationen, säger Israelsson Silfver.
Mannen har förts till sjukhus med oklart skadeläge. Mannen misstänks för grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot knivlagen och vårdslöshet i trafik.
Händelsen ska nu utredas av Avdelningen för särskilda utredningar.














