Under midsommarhelgen bjuder SVT1 på välkänd underhållning vid lunchtid i dagarna tre: det sena 1950-talets svenska populära filmkomedier ”Lille Fridolf och jag”, ”Fridolf sticker opp!” och ”Fridolfs farliga ålder”. Det som började som en populär radioserie bearbetades till ett tre gånger så långt format på vita duken.
Under hösten 1955 fanns en rubrik i radion på bästa kvällstid: ”Påfågeln presenterar”. Det handlade om populärunderhållning av olika slag: ”Lilla Möllan” från Malmö, en ”kammarrevy för flera stämmor och en orkester”, eller ”G. Bernhard Show” med Gösta Bernhard.
Under den befjädrade rubriken fick den 19 oktober ”Lilla Fridolf och jag” premiär. Manusförfattaren Rune Moberg, välkänd från sin tids veckopress (bland annat i tidningen Se), sägs ha inspirerats av två av tidens seriefigurer och sig själv.










