Benins president Patrice Talon försäkrar att läget är under kontroll efter ett försök till statskupp. Samtidigt har Nigeria genomfört flyganfall i Benin, och den västafrikanska samarbetsorganisationen Ecowas meddelar att soldater från grannländerna sätts in.
– Jag vill försäkra er om att situationen är helt under kontroll. Säkerhet och allmän ordning kommer att upprätthållas i hela det nationella territoriet, säger Talon i statlig tv.
Nigerias flygvapen har attackerat mål i Benin i samråd med landets regering, uppger en nigeriansk regeringskälla för AFP. Det är oklart vad som har attackerats.
Ecowas meddelar i ett uttalande att soldater från Nigeria, Sierra Leone, Elfenbenskusten och Ghana skickas till Benin för att ”upprätthålla republiken Benins konstitutionella ordning och territoriella integritet”.
Avbröt tv-sändning
Kuppförsöket blev känt när en grupp soldater tidigare på söndagen avbröt en tv-sändning för att hävda att regeringen upplösts och presidenten avsatts. Gruppen kallar sig Militärkommittén för återuppbyggnad.
Uppgifterna tillbakavisades senare av presidentens kansli som uppgav att Patrice Talon var i säkerhet och att den reguljära militären återtagit kontrollen.
”En liten grupp soldater startade ett myteri i syfte att destabilisera landet och dess institutioner”, sade Benins inrikesminister Alassane Seidou i ett uttalande.
Den franska ambassaden meddelade på X att ”skottlossning hade rapporterats vid Camp Guezo” nära presidentens officiella residens. Vidare uppmanades franska medborgare att stanna inomhus för säkerhets skull.
Vid makten sedan 2016
Presidenten har varit vid makten sedan 2016 och har sagt att han tänkt avgå i april nästa år efter valet. Den tidigare finansministern Romuald Wadgni är favorittippad, medan oppositionens kandidat Renaud Agbodjo avvisats av valkommissionen med motiveringen att han inte hade tillräckligt många sponsorer.
Förra månaden förlängde landets parlament presidentens mandatperiod från fem till sju år, med en begränsning på två mandatperioder.
Kuppförsöket i Benin är det senaste i raden av liknande händelser på den turbulenta afrikanska kontinenten under de senaste åren. Bara i höst har presidenterna i både Guinea-Bissau och Madagaskar störtats i militärkupper.














