Norges hädangångne kung Harald V har begravts i en kista som binder koldioxid, meddelar det norska kungahuset.
Haralds sarkofag i Akershus slotts mausoleum visades upp på fredagen, samt bilder från kryptan och de tre kistorna som nu där står.
Kung Haralds sarkofag består av olivin, en grön kiselmineral med ädelstenskvalitet. Bergarten har ”pressats fram av krafterna som format Norge” och som binder koldioxid i ”kärlek till naturen och omsorg om kommande generationer”.
Sarkofagen har utformats som ett fartyg med ”rundad botten”, meddelar Det norske kongehus i ett pressmeddelande och konstaterar att det inspirerats av kung Haralds nära förhållande till havet och historien:

Kung Haralds sista vila, vid sidan av de två sarkofagerna med Kung Haakon VII och drottning Maud samt Kung Olav med kronprinsessan Märtha. Foto: Ole Berg-Rusten/NTB/TT
”Motivet formar en linje bakåt i tiden till forna tiders skeppsbegravningar, där skeppet förde den avlidne på en sista färd till en annan värld.”












