Frankrikes utrikesminister Jean-Noël Barrot hyllar svenska myndigheters hanterande av drönarincidenten. Om Ryssland visar sig ligga bakom drar han en slutsats:
– Det vore en löjlig provokation, säger han till TT ombord på Charles de Gaulle.
På frågan om han inte tycker att incidenten är allvarlig svarar Barrot att det har visat sig att drönare, oavsett var de kommer ifrån, inte kan hota det franska hangarfartyget Charles de Gaulle.
– Jag vill hylla säkerheten som svenska myndigheter har stått för, och som möjliggjorde ett effektivt hanterande, säger han.

Statsminister Ulf Kristersson vid det franska hangarfartyget Charles De Gaulle. Foto: Johan Nilsson/TT
Statsminister Ulf Kristersson (M) säger att incidenten ”var allvarlig, men inte oväntad”.
– Det är sannolikt en rysk drönare. Vi undersöker det nu mer i detalj, men mycket talar för att det är på det sättet, säger han till journalister i samband med ett besök på hangarfartyget i Malmö hamn.
Kristersson tror inte att det är en slump att incidenten inträffade i samband med fartygets visit.
– Det viktigaste är att man upptäcker sådana saker och talar klarspråk om sådana saker, men det är ett ryskt agerande som vi känner igen från andra ställen.
Just nu pågår en teknisk analys, enligt Kristersson.
Drönaren stördes ut av den svenska marinen i onsdags, ungefär 13 kilometer från hangarfartyget.














