Region Stockholm häver avtalet med det kinesiska statliga bolaget China Railway Tunnel Group efter allvarliga arbetsmiljöproblem i tunnelbaneutbyggnaden i Nacka. Beslutet sätter punkt för ett samarbete som under flera år präglats av återkommande larm, ekonomiska tvister och kritik mot både upphandling och arbetsvillkor.
Bakgrunden sträcker sig tillbaka till 2019. Då tilldelades CRTG sitt första kontrakt i Stockholm – tre arbetstunnlar i Nacka för cirka 276 miljoner kronor. Anbudet låg omkring 40 procent under näst billigaste bud, något som väckte kritik redan från början.
– Ja, vi var ju kritiska till att de just skulle bli tilldelade och de hade ju ett väldigt lågt pris och resultatet ser vi ju nu att lågt pris som är onormalt lågt som det var i det här fallet inte är bra, säger Samuel Stephan (SD).










