Sverigedemokraten Katja Nyberg lämnar partiet efter den senaste tidens turer med misstankar om rattfylla, avslöjar hon för Epoch Times. Hon kommer dock att sitta kvar i riksdagen.
– Efter samtal med min partiledning har jag beslutat mig för att lämna Sverigedemokraterna. Jag står dock fast vid mitt uppdrag och kommer att fullfölja det förtroende som väljarna har gett mig genom att fortsätta som riksdagsledamot, säger hon till Epoch Times.
– Jag accepterar inte att bli dömd i offentligheten på lösa grunder och jag kommer att stå upp för rättssäkerhet.
Under mellandagarna stoppades Nyberg för misstänkt rattfylla och snabbtesterna gav positivt utslag. Nyberg har tillbakavisat anklagelserna.
Tidigare under dagen rapporterade TV4 att Transportstyrelsen meddelat att hon hade ”narkotika i blodet”. Överåklagare Anders Jakobsson har dock ännu inte meddelat om han kommer att gå vidare och väcka åtal, vilket väcker frågor kring vad som kommits fram till i förundersökningen.
”Handläggningen av ärendet pågår alltjämt och jag kan därför inte lämna någon information i det här skedet”, skriver Jakobsson i ett pressmeddelande.
Vice partiledare Henrik Vinge kommenterade tidigare under dagen till SR Ekot.
– Vi ser väldigt allvarligt på det. Det är naturligtvis inte möjligt att företräda SD om det är så att man har haft narkotika i blodet och framfört ett fordon, sade han då.
SD ställde in en planerad presskonferens under dagen där partiledare Jimmie Åkesson och Linda Lindberg skulle ha presenterat ett vallöfte.














