Ett tyst rum där mossa smyger över golvet och murgröna slingrar genom spruckna fönster. Naturen tar sakta tillbaka det som glömts bort. Sara Starkström följer historiens viskningar. Med kameran som pensel fångar hon skönheten i förfallet.
Att stiga in genom Borgholms slottsvalv är som att kliva in i en annan tid. Slottets anor går tillbaka till 1100-talet, även om det slott vi ser i dag tog form främst under 1500 och 1600-talet. Tankarna brukar vandra till de dagar då borgen sjöd av liv, makt och intriger. Men i dag är stämningen en annan.
Innanför slottets murar visas utställningen ”Forgotten Places”. En utställning om övergivna och bortglömda platser med fotografier av Sara Starkström. Det är övergivna hem och byggnader som återtagits av naturen. Foton av maskiner stora som hus, vars glansdagar sedan länge är över, och av båtar som gått på grund. I stället för att bli bortglömda vrak har de med kamerans hjälp förevigats, tagits om hand och blivit till vacker konst.














