Den tyske man som är huvudmisstänkt i fallet med flickan Madeleine McCann har släppts ur fängelse, rapporterar AFP.
Mannen, som har förnekat all inblandning i fallet Madeleine McCann, har avtjänat sitt straff för ett orelaterat sexualbrott. Två år innan Madeleine McCann försvann våldtog mannen en 72-årig amerikanska i samma portugisiska turistområde.
Han är utpekad som huvudmisstänkt i Madeleine McCann-fallet av polisen i Storbritannien, Tyskland och Portugal. Han har aldrig åtalts för något brott kopplat till försvinnandet. Tyske chefsåklagaren Christian Wolters har tidigare varnat för risken att mannen lämnar landet.
Den misstänkte mannen kommer att bära elektronisk fotboja och får passet indraget. Han ska även meddela tysk polis om var han bosätter sig, skriver der Spiegel.
– Det är ett försök från myndigheternas sida att hålla honom i en form av utredningsförvar, där de har tillgång till honom hela tiden, säger mannens advokat Philipp Marquort till tidningen.
Madeleine McCann, då tre år gammal, försvann i Portugal 2007.