Nödhjälp har börjat komma in i Gaza, både från luften och i lastbilar genom gränsövergången i Rafah. Israels militär (IDF) har inlett ”humanitära pauser” i sina strider i tätbefolkade delar av Gaza, och inrättat säkra landkorridorer för hjälpkonvojer.
Jordanien och Förenade Arabemiraten har tillsammans släppt 25 ton nödhjälp från luften över Gaza, uppger Jordaniens militär. Nödhjälpen innehåller humanitärt bistånd och mat.
Under natten rapporterades även att Israel har genomfört en första hjälpsändning via luften till Gaza, enligt tidningen The Times of Israel. När det förekommit tidigare har andra länder stått för insatserna.
De luftburna hjälpsändningarna sker enligt Israel i samarbete med hjälporganisationer.

Palestinier bär säckar med mjöl från en humanitär konvoj som nådde Gaza under söndagen. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT
Egyptiska statliga Al-Qahera News skriver på X att lastbilar tagit sig in på Gazaremsan genom gränsövergången i Rafah.
Gäller tills vidare
FN meddelar att de kommer att försöka nå så många hjälpbehövande som möjligt, efter Israels besked om att inrätta säkra landkorridorer som ska möjliggöra säker transport för konvojer från hjälporganisationer.
FN:s livsmedelsprogram (WFP) har tillräckligt med livsmedel i regionen eller på väg dit, för att föda 2,1 miljoner människor i Gaza, enligt chefen Tom Fletcher.
Israels humanitära pauser i striderna kommer att gälla tills vidare varje dag, från klockan 10 på förmiddagen till 20 på kvällen i områdena Al-Mawasi, Dayr al-Balah och Gaza stad, skriver militären i sociala medier.
Man har samtidigt betonat att ”stridsoperationer inte upphört” i Gaza mot terrorstämplade Hamas.
Oron kvar
Gazabor välkomnar hjälpen. Den ger ett visst hopp, men oro finns för att den inte är tillräcklig.
– En hjälpkonvoj eller några nersläppta paket från luften räcker inte. Vi behöver en riktig lösning, ett slut på den här mardrömmen, ett slut på kriget, säger Rasha al-Sheikh Khalil, en fyrabarnsmamma i Gaza stad, till BBC.
Andra är oroliga för att nödhjälpsmaten inte innehåller viktiga näringsämnen.
– Vi har inte ätit en enda färsk frukt eller grönsak på fyra månader. Det finns ingen kyckling, inget kött, inga ägg. Allt vi har är konserver som ofta har gått ut, och mjöl, säger sexbarnsmamman Neveen Saleh.