President Recep Tayyip Erdogan uppmanar Ryssland och Ukraina att "inte stänga dörren" för ett eventuellt fredsmöte i Turkiet i nästa vecka.
– Vi är i kontakt med Ryssland och Ukraina. Vi säger åt dem att inte stänga dörren, säger Erdogan enligt turkiska medier.
Ryssland säger sig vara redo att möta ukrainska företrädare i Istanbul i Turkiet på måndag och där presentera ett nytt fredsförslag. Ukraina välkomnar nya samtal men kräver att anfallsmakten Ryssland ”håller sitt löfte” om att överlämna sina villkor i förväg.
Förväntningarna på ett eventuellt möte är låga efter att Putin låtit bli att dyka upp till en högnivåträff med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i just Istanbul i mitten av maj. I stället möttes företrädare på betydligt lägre nivå och inga större genombrott gjordes.
Därefter har USA:s president Donald Trump ökat pressen på Putin med en rad utspel i sociala medier. Och Turkiets utrikesminister Hakan Fidan besökte i måndags den ryske presidenten i Moskva. Nu rapporteras han vara på väg till Kiev där han ska träffa Zelenskyj.
Ryssland inledde sitt fullskaliga anfallskrig mot grannlandet för över tre år sedan. De senaste månaderna har försöken att få till en vapenvila och fredssamtal intensifierats, men Ryssland har signalerat att man inte går med på en villkorslös vapenvila. Erdogan är också engagerad.
– Att släcka denna enorma eld i vår region. . . är en humanitär plikt, säger den turkiske presidenten.