En 24-årig man begärs häktad i sin utevaro för mordet på koranbrännaren Salwan Momika, som sköts till döds i januari. ”I dagsläget är det okänt var den misstänkte befinner sig”, säger åklagare Rasmus Öman.
Mannen är på sannolika skäl misstänkt för att ha skjutit Momika med flera skott, enligt häktningsframställan.
”Vi har en god bild av händelseförloppet och efter omfattande tekniska undersökningar och genomgång av inhämtade övervakningsfilmer har en person begärts häktad i utevaro på sannolika skäl misstänkt för mord”, säger senior åklagare Rasmus Öman som leder förundersökningen i ett pressmeddelande.
Åklagaren uppger att ”gärningen har föregåtts av noggrann planering och har inneburit svårt lidande för offret eller annars varit särskilt hänsynslös”.

Polisen på plats efter mordet på Salwan Momika i Södertälje i januari. Foto: Jonas Ekströmer/TT
24-åringen anhölls i sin frånvaro den 19 juni och misstänks även för grovt vapenbrott. Han har tidigare fällts för bland annat ringa narkotikabrott och grov vårdslöshet i trafik, men är inte dömd för några grövre brott. Han har också varit misstänkt för mordförsök, men utredningen mot honom i det fallet lades ned 2021.
Livesände vid mordet
Salwan Momika blev internationellt känd för sina koranbränningar – som väckte ramaskri i stora delar av den muslimska världen – och hade därför en mycket stor hotbild mot sig.
Sent på kvällen den 29 januari i år sköts han till döds i en lägenhet i Södertälje. Vid tidpunkten för mordet höll han en livesändning på Tiktok. Han gick ut på balkongen för att röka och då hördes skott, enligt vittnen som följde sändningen.
Fem män greps några timmar efter mordet, men släpptes senare och i mars blev de avförda från utredningen.
Stod åtalad
Dagen efter mordet skulle Stockholms tingsrätt ha meddelat dom i ett mål där Momika stod åtalad för hets mot folkgrupp. En man som medverkade i Momikas koranbränningar dömdes i februari för samma brott.
Enligt Expressens uppgifter tros den misstänkte 24-åringen ha flytt till Iran efter dådet. TT har sökt åklagare Rasmus Öman som avböjt att kommentera. TT har även sökt utredningsledaren Claes Murray, som hänvisar till åklagaren.
Häktningsförhandling kommer att hållas under fredagen.