En drönarattack har riktats mot Sudans största marinbas i Port Sudan, enligt en militärkälla. Luftvärnsrobotar ska enligt uppgifterna ha använts för att avvärja angreppet.
Det är fjärde dagen i rad med attacker mot hamnstaden Port Sudan. En AFP-journalist rapporterar om flera explosioner tidigt på onsdagen, följda av ett rökmoln.
På tisdagen kom uppgifter om drönarattacker mot hamnen, stadens kraftstation och landets sista fungerande flygplats.
Från staden Kassala närmare 60 mil söderut kommer källuppgifter om drönarattacker mot flygplatsanläggningar.
Tiotusentals människor har dödats och runt 13 miljoner har tvingats lämna sina hem i kriget där den reguljära militären och RSF-milisen strider sedan våren 2023.
RSF har inte direkt kommenterat veckans attacker mot Port Sudan som ligger runt 65 mil från milisens närmaste kända positioner i utkanten av Khartumområdet.