Jesper Boqvist blev matchvinnare för regerande Stanley Cup-mästaren Florida när NHL-säsongen inleddes med en 3–2-seger mot Chicago.
Svensken satte avgörande 3–2 halvvägs in i den sista perioden sedan Matthew Samoskevich serverat pucken med en chipp precis framför mål.
– Det var det vi ville, att ta de där två poängen. Det var en fantastisk kväll, att hissa flaggan och allt det där, säger Boqvist till nhl.com.
Kvällen inleddes med att lagets andra raka mästerskapsflagga hissades i taket på Amerant Bank Arena, framför de omkring 20 000 åskådarna. Ropen om att ta hem en tredje ekade mellan väggarna medan Aaron Ekblad gled in på isen med Stanley Cup-bucklan i händerna.
NY Rangers nollat
Efter en något skakig inledning kunde publiken konstatera att det första steget mot den drömmen är taget. Trots att man saknar både lagkapten Aleksander Barkov och storstjärnan Matthew Tkachuk på grund av skador.
Pittsburgh nollade New York Rangers på bortaplan och vann med 3–0. I hemmalagets bås i Madison Square Garden stod Mike Sullivan, som fram till förra säsongen tränade Pittsburgh.
– Väldigt skönt att få en sådan start, säger Pittsburghs stjärnback Erik Karlsson till Aftonbladet.
Målvakten Artur Silov, som kom från Vancouver i somras, höll sin första nolla i karriären i NHL:s grundserie när han räddade 25 skott. Justin Brazeau blev tvåmålsskytt för bortalaget.
– Det känns som att alla här inne är nöjda med sig själva och det ska vi vara, för jag tycker vi spelade bra som fan redan från start och sedan höll i det i 60 minuter, säger Erik Karlsson.
Landeskog spelade NHL-premiären
Efter en nästan tre år lång kamp med en knäskada gjorde spelade Gabriel Landeskog comeback i vårens slutspel. Nu gjorde forwardsstjärnan sin första NHL-premiär sedan 2021 och säsongen började på bästa sätt för hans Colorado.
Det blev seger med 4–1 borta mot Los Angeles. Avgörandet kom i den andra perioden när bortalaget svarade för tre mål. I mitten av den tredje akten kom utökningen till 4–0 innan Los Angeles kunde reducera i numerärt överläge. Adrian Kempe noterades för en assist på Los Angeles tröstmål.
Landeskog lämnade isen poänglös och fick drygt elva minuter på isen.