Övergången till Sevilla sprack precis innan transferfönstret slog igen. Då kontrade Sirius med att erbjuda anfallaren Isak Bjerkebo ett längre och förmånligare kontrakt. ”Det känns väldigt kul. Jag är väldigt tacksam över att få det här förtroendet.” säger han till klubbens hemsida.
Bjerkebo är en av allsvenskans vassaste spelare. Under sommaren har spekulationerna kretsat kring en fotbollsframtid någon annanstans än i Uppsala.
Men någon affär blev aldrig av. I stället förlänger Bjerkebo kontraktet fram till och med sommaren 2030.
”Jag känner att jag inte är klar här ännu och att jag har mer att bevisa med laget, så det är bara kul.” säger han.
Bjerkebo anslöt till Sirius från Varberg inför förra årets säsong.
”Jag har utvecklat alla delar av mitt spel, framför allt försvarsspelet. Sedan har jag blivit mer av en poängspelare. Det kommer med tiden och med det självförtroende och förtroende man får från ledarna och laget. Jag har vuxit på alla plan, skulle jag säga.”
Hittills i årets allsvenska har Isak Bjerkebo gjort 13 mål och stått för fem målgivande passningar.
Sirius leder allsvenskan, men har tre raka förluster och jagas av Hammarby och Djurgården. I nästa match, under lördagen, väntar Västerås SK på bortaplan.













