Den azerbajdzjanske journalisten och författaren Vahid Qazi har länge närt drömmen om att resa till Gotland och Fårö. Det är Ingmar Bergman och Andrej Tarkovskij som lockar. Qazi skriver att han vet att han inte kan bli svensk, men han vill förstå Bergman. Här förmedlar han sina tankar om de två demonregissörerna: en från Sverige, en från Sovjetunionen.
Sedan den dag jag kom till Sverige har en av mina starkaste önskningar varit att besöka Gotland, närmare bestämt Närsholmen, där Andrej Tarkovskijs sista film, ”Offret”, spelades in. Det var här filmen skildrade mänsklig rädsla, apokalypsens ångest och den offerhandling som utförs för att uppnå räddning.
Jag har också besökt Tunnelgatan i Stockholm, där en scen från filmen utspelar sig. I denna scen flyr människor panikslaget under hotet om ett atomkrig. Jag undrade varför Tarkovskij valde just denna gata, vars namn påminner om en tunnel.