Bolåneaktörernas upplåningskostnader faller tydligt efter uppgörelse om vapenvila mellan Iran och USA. Nu är frågan om bankerna kommer att sänka sina boräntor.
– Vi kan alltid förvänta oss att bankerna försöker göra så goda vinster som möjligt. Därför är det viktigt att du som kund ställer krav på din bank, säger Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.
På onsdagen faller längre svenska marknadsräntor omkring 0,10–0,20 procentenheter. Även kortare räntor backar. Räntorna påverkar bankernas upplåningskostnader och flera aktörer hänvisade till stigande marknadsräntor när de i mars valde att höja sina boräntor.
”Kriget i Mellanöstern skakar om de finansiella marknaderna vilket bland annat lett till att marknadsräntor med längre löptid stigit kraftigt. Det gör tyvärr att vi tvingas höja de bundna bolåneräntorna”, skrev exempelvis den statliga bolånebanken SBAB i ett pressmeddelande i mars.
Se över räntorna
Nu återstår att se hur bolåneaktörerna väljer att agera efter att marknadsräntorna fallit.
– Bankerna måste själva fatta de här besluten. Men jag kan ju konstatera att ifall bankernas finansieringskostnader blir lägre är det också naturligt att de ser över sina räntor mot kund och har konkurrenskraftiga villkor, säger Langemark.
TT har frågat storbankerna och SBAB om de kommer att justera sina boräntor.
"Vi följer marknadsutvecklingen och anpassar oss efter rådande omständigheter. Eventuella förändringar av våra bolåne- eller sparräntor kommunicerar vi när beslut fattas om detta”, skriver David Henriksson, pressansvarig på SEB.
Liknande besked kommer från konkurrenterna.
Passiva kunder
Som konsument bör man vara vaksam, enligt Moa Langemark på Finansinspektionen.
– När räntorna faller är det viktigt att kolla hur ens bank gör. Ifall den släpar efter och inte agerar och man ser att andra banker börjar sänka sina räntor är det absolut läge att se sig om hos en aktör med bättre villkor.
Langemark konstaterar att bankerna gjort historiskt höga vinster de senaste kvartalen, och att det är ett tecken på att konsumenterna är för passiva.
– Det pekar på att vi bankkunder behöver bli mer aktiva och ifrågasätta bankerna och de erbjudanden som de ger, och lämna banken om vi känner att den inte agerar efter de förutsättningar som finns.














