Avgången är 18 år försenad, men på söndag rullar det första luciatåget genom Hallandsåsen.
I dag invigs den skandalomsusade tågtunneln.
– Det känns nästan magiskt efter allt man har fått utstå, säger Trafikverkets Johan Persson, född och uppvuxen på åsen.
Vägen till söndagens första tågresa genom Hallandsåstunneln har haft skandaler som hållplatser.
– Det har varit en känslomässigt berg- och dalbana det här bygget, från början till slut, säger Johan Persson, kommunikationsstrateg på Trafikverket.
| Fakta: Skandalomsusat projekt |
| I dag invigs tågtunneln genom Hallandsåsen och på luciadagen den 13 december rullar det första reguljära tåget genom tunneln. Här är några av händelserna på vägen: 1991: Ett riksdagsbeslut fattas om att bygga en tågtunnel genom Hallandsåsen. 1992-1993: Bygget påbörjas av dåvarande entreprenören Kraftbyggarna. Den första tunnelborren Hallborr, avsedd för fast berg, klarade inte av den porösa och uppspruckna bergtypen. Efter 13 meter tog det stopp – den skulle ha klarat 100 meter om dagen. Kraftbyggarna försöker med konventionell borr- och sprängteknik, men misslyckas. 1996: Skanska tar över. Under sommaren läcker det in stora mängder vatten i de norra tunnlarna. Grundvattnet sjönk och brunnar sinade på åsen. Misslyckat försök med att täta med cement. 1997: Tätningsmedlet Rhoca Gil används. Det giftiga medlet läcker ut i grundvattnet och orsakar miljöskandaler. Bygget stoppas. 2001: Regeringen säger ja till fortsatt tunnelbygge efter att sanerings- och tätningsarbete pågått i några år. 2003: Åsen friskförklaras. Ett nytt svensk-franskt konsortium, Skanska-Vinci, startar upp projektet igen. I ett förarbete läcker cement och bentonitlera ut i Lyabäcken med fisk- och kräftdöd som följd. 2005: Borrningarna återupptas. 2010: Den östra tunneln är färdigborrad. 2013: Den västra tunneln är färdigborrad. 2015: Tunneln invigs den 8 december. Den 13 december rullar de första tågen genom tunnlarna. Källa: Trafikverket |
Trovärdigheten under noll
Persson blev involverad i projektet något år innan Skanska försökte stoppa inläckande vatten i tunneln med Rhoca Gil 1997, fem år efter byggstarten. Det giftiga medlet läckte ut i grundvattnet. Brunnar och bäckar förorenades. Kor blev sjuka och tunnelbyggare uppvisade sedermera nervskador.
Skanska och dåvarande Banverket stoppade bygget 1997 – först åtta år senare återupptogs borrningarna.
– Vår trovärdighet var absolut under noll. Man trodde knappt på något vi sade, säger Johan Persson, som vid omstarten var informationschef för projektet.
Han är själv född några kilometer öster om den norra tunnelmynningen.
– Man tyckte att jag var en förrädare som jobbade med projektet. Det var oerhört starka känslor under en period.
Skandalerna kring tågtunneln har dock förändrat branschen i grunden, menar Persson.
– Det var verkligen då man lärde sig betydelsen att ha koll på miljöfrågor och ha en bra relation med omvärlden – media, allmänhet och närboende. Man satsade enormt på detta.
”Den fula ankungen”
Enligt en attitydundersökning var endast 20 procent av lokalbefolkningen för projektet och en fortsättning 1998 – nu är 80 procent för projektet.
– I takt med att vi har visat att det går att genomföra det här projektet på ett miljösäkert sätt har förtroendet stigit, säger Johan Persson.
Nu är slutstationen nådd. I dag kommer tre nya stationer att invigas, infrastrukturminister Anna Johansson (S) ska köra invigningståget och artister ska uppträda. På luciadagen, kommande söndag, rullar tågen genom tunneln.
– Fantastiskt. Det har gått från att vara den fula ankungen till att vara den vackra svanen i tunnlarnas värld, säger Johan Persson.
Bakgrund: Hallandsåstunneln
Den gamla enkelspåriga tågbanans högsta punkt ligger på cirka 100 meters höjd och är kurvig, vilket inte minst godstrafiken lidit av. Med de nya dubbelspåren försvinner flaskhalsen. Tidsvinsten blir 13 minuter, men Trafikverket poängterar den ökade kapaciteten: från fyra till 24 tåg i timmen och fördubblad last på godstågen.
Tunneln mellan Båstad och Förslöv är en del av Västkustbanan mellan Lund och Göteborg. Tre nya stationer tillkommer.
Dåvarande Banverket beställde bygget för drygt en miljard kronor. Nu anger Trafikverket 10,8 miljarder kronor (i 2008 års penningvärde) och projektet är inte samhällsekonomiskt gynnsamt enligt sedvanliga kalkyler.
Tunneln består egentligen av två 8,7 kilometer långa parallella tunnelrör och 19 sidotunnlar. Tågtunnlarna blev klara 2010 respektive 2013. Ungefär två tredjedelar av sträckan är borrad, resten sprängd på konventionellt vis. Cirka 40 000 förproducerade betongelement står emot berget.
Efter en försening på 18 år vankas det i dag invigning med bland andra infrastrukturminister Anna Johansson (S), Trafikverkets generaldirektör Lena Erixon, landshövding Margareta Pålsson samt kommunalråden i Ängelholm och Båstad.
På luciadagen den 13 december öppnas järnvägstrafiken i tunneln som då till sist är inkopplad på järnvägsnätet.











