Två män har dragits fram vid liv ur en tunnel vid ett översvämmat vattenkraftverk i Nepal. Nio dagar efter den förödande lervågen beskrivs räddningen som ett mirakel.
I en video släppt av Nepals armé ses den ena mannen, Sanjay Shah, dras upp ur en smal, mörk ingång till tunneln. Bilder visar därefter hur en andra man, Kabir Maharjan, bärs i väg på en bår – täckt av lera och med händerna sammanpressade i bön. De båda har nu flugits för vård i huvudstaden Katmandu.
– Jag är så lycklig, säger Kabir Maharjans bror till nyhetsbyrån AFP.
Männen – två av flera hundra vattenkraftsarbetare som saknas efter katastrofen den 26 augusti – uppges ha suttit fast 170 meter inne i tunneln. Nu har ett hopp om att lyckas rädda fler tänts.

En andra man räddas från tunneln vid vattenkraftverket Trishuli 3A på fredagen. Foto: Nepals armé via AP/TT
”Vi väntar på att fler människor ska räddas”, skriver Nepals kommunikationsminister Bikram Timilsina på Facebook.
Byar, vägar, broar och minst tolv vattenkraftsprojekt begravdes i lera och bråte när en enorm berg- och ismassa kollapsade i Himalaya, nära gränsen mellan Nepal och Tibet, och skickade en kraftfull våg nedströms genom floden Bhote Koshi.
Minst 1 200 människor har bekräftats döda och över 5 000 saknas. Bland de saknade finns fler än 500 utländska turister och pilgrimer.













