Två personer har gripits misstänkta för branden i Fontainebleau-skogen söder om Paris där över 1 000 hektar har brunnit ned, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Två brandflyg har skickats till området för att förhindra spridningen. Delar av den viktiga A6-motorvägen som löper mellan Paris och Lyon har fått stängas på grund av branden.
Omkring 900 personer har evakuerats från sina hem, säger inrikesminister Laurent Nuñez enligt BFMTV.
Tusentals trafikanter som reser inför tisdagens nationaldagsfirande och den första helgen av industrisemestern har fått ta omvägar eller skjuta upp sina resor.
Enligt Le Parisien har inga personskador rapporterats men branden beskrivs som aggressiv och ”på en exceptionell skala”. Tidningen rapporterar att drygt 370 brandmän och 130 fordon bekämpar olika bränder i området.
Lågorna har även orsakat stora förseningar i tågtrafiken till Gare de Lyon i Paris.
Omfattande bränder i södra Frankrike har redan ödelagt stora områden sedan förra veckan. Bränderna har stört cykeltävlingen Tour de France och satt stor press på räddningstjänstens resurser.
Frankrike upplever nu kulmen på sommarens tredje värmebölja. Temperaturen har stigit till över 40 grader i de västra och centrala delarna av landet, medan den ligger på omkring 37 grader i Paris.












