En allians av gröna partier och högerpartier får EU-parlamentet att säga nej till sin egen uppgörelse om förenklingar på miljöområdet. Resultatet är en tung smäll för etablissemanget.
Trots att ledarna för såväl kristdemokratiskt konservativa EPP som socialdemokratiska S&D och liberala RE manade sina kollegor att rösta ja blev det en svidande förlust i omröstningen i Strasbourg vid lunchtid.
Med 318 röster mot 309 röstade en ytterst sällsynt kombination av höger, vänster och gröna för att förkasta den kompromiss som tagits fram av svenske ledamoten Jörgen Warborn (M).
– Utanför den här sessionssalen har vi miljontals företag – små, mellanstora, jordbrukare, stora företag – och de behöver klarhet, försökte Warborn själv förgäves mana inför röstandet.
Drar ut på tiden
Resultatet innebär att hela parlamentet måste ta upp frågan igen vid sin nästa session. Därmed drar också hela processen ut på tiden, trots att EU:s medlemsländer redan enats om sin syn på saken.
Omröstningen gällde föreslagna förenklingar och undantag från hållbarhetsdirektiven CSR och CSDD, som bland annat handlar om hur företagen ska se till att underleverantörer utanför EU inte bidrar till exempelvis miljöförstöring och barnarbete.
Vänstern och de gröna anser att förenklingarna är alldeles för långtgående. Warborn och EPP:s ledare har fått skarp kritik för att pressa på för att gå betydligt längre än vad EU-kommissionen har föreslagit.
”Behöver en motorsåg”
”Moderaternas försök till utpressning och desperata maktbehov straffade sig. De gjorde allt de kunde för att förstöra EU:s hållbarhetslagar, men misslyckades”, skriver Alice Bah Kuhnke (MP) i en kommentar via sms.
Högern vill i stället gå ännu längre och i flera fall helst slopa reglerna över huvud taget.
– EU behöver inte en trimmer för att skära i byråkratin. EU behöver en motorsåg, sade Charlie Weimers (SD) på en presskonferens i tisdags.