USA:s president Donald Trump träffar Ukrainas Volodymyr Zelenskyj och Syriens Ahmed al-Sharaa på onsdag i samband med Natos toppmöte i Turkiet, meddelar Vita huset.
Mötet med den ukrainske presidenten väntas handla om kriget i Ukraina, medan mötet med Syriens ledare tros komma att kretsa kring Syriens roll i Mellanöstern.
På X skriver Zelenskyj att USA:s beslutsamhet är avgörande för att få slut på kriget i Ukraina. Han bekräftar att samtal med USA ska föras vid toppmötet i Ankara.
En anonym, högt uppsatt amerikansk tjänsteman säger att det ligger i Trumps intresse att nå ett krigsslut i Ukraina.
Angående mötet med al-Sharaa har Trump sagt att Syrien kan få en större roll i USA:s och Israels kamp mot Iranstödda Hizbollah i Libanon.
al-Sharaa har å sin sida sagt att han gärna upprätthåller en god relation med Libanon.










