Under sitt tal till World Economic Forum i Davos, Schweiz, sade USA:s president Donald Trump att han inte tänker använda militärt våld för att vinna kontroll över Grönland till USA.
– Vi kommer förmodligen inte att få något om jag inte beslutar mig för att använda övervåld, och då skulle vi ärligt talat inte gå att stoppa. Men det kommer jag inte att göra, sade Trump till de samlade världsledarna.
Under de senaste veckorna har Trump intensifierat sina krav på att USA ska ta kontroll över Grönland. Fram till sitt tal vid World Economic Forum på onsdagen hade Trump inte uteslutit militära medel för att förvärva territoriet. Trump sade att hans åtagande att inte använda våld är ”förmodligen det största uttalandet jag har gjort, eftersom folk trodde att jag skulle använda våld”.













