Mexiko fryser bankkonton tillhörande före detta politiker som av USA anklagas för att ha kopplingar till den mäktiga Sinaloa-kartellen. Det meddelar Mexikos president Claudia Sheinbaum vid en presskonferens den 18 maj. En av dem är delstatens guvernör, som tillbakavisar anklagelserna.
De mexikanska finansmyndigheterna har spärrat kontona för Rubén Rocha, guvernör i Sinaloa, och nio andra nuvarande och före detta befattningshavare som står inför anklagelser i USA om att ha hjälpt narkotikasmugglare.
– Eftersom det finns en arresteringsorder i USA mot tio personer vidtar bankerna här – eftersom de har relationer med banker där – en rad åtgärder, säger Sheinbaum under sin presskonferens. Hon beskriver det som en ”automatisk och förebyggande” åtgärd från landets finansiella underrättelsetjänst, UIF.













