Det är klart med en VM-match i boxning mellan Klara Svensson och obesegrade norskan Cecilia Brækhus.
– Hon är jättebra. Alltså verkligen. Men är det någon som kan utmana henne så är det jag, sade svenskan i samband med sin senaste match mot Mikaela Laurén.
Cecilia Brækhus sätter samtliga världsmästarbälten i weltervikt på spel mot Klara Svensson, det vill säga i organisationerna WBA, WBC, WBO och IBF.
Av allt att döma kommer matchen att avgöras i Bergen i februari eller mars.
– Det är fortfarande tidigt i förhandlingarna och diskussionen pågår var och när matchen ska gå. Förhoppningsvis kan man komma överens, säger Edward Roff, medieansvarig i Svensson stall, Team Sauerland, till TT.
– Det är stort intresse kring matchen.
I sin senaste match, i september, besegrade Svensson landsmaninnan Mikaela Laurén. Redan då pratade Svensson om ett drömmöte med den 35-åriga norskan.
– Hon är outstanding i sin viktklass så det är ju henne man vill möta, och jag trivs bra i den här viktklassen.
Svensson fick känna på vad Brækhus kan som ung amatör.
– När jag var 17 år mötte jag henne när hon var topp två i världen och jag var ny i landslaget. Då förlorade jag stort.
Svenskan var på plats när Brækhus knockade fransyskan Anne Sophie Mathis i Oslo den 1 oktober.
– Jag tror att det är ett bra statement att visa att man inte är rädd utan väldigt sugen att vara uppe i ringen med henne, sade Svensson då.
(TT)
Klara Svensson |
Född: 15 oktober 1987 i Höllviken. Längd: 175 centimeter. Proffsfacit: 18 matcher, 17 segrar varav 5 på knockout. Fakta: Cecilia Brækhus Född: 28 september 1981. Adopterad av norska föräldrar och uppvuxen i Bergen. Längd: 171 centimeter. Proffsfacit: 29 matcher, 29 segrar varav 8 på knockout. Bälten: WBA, WBC, IBF och WBO. |