De nio svenska aktivisterna som är frihetsberövade i Israel kan komma att få lämna landet under måndagen, enligt utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M). Anna Fransson, talesperson för Global Movement to Gaza Sverige, säger till TT att svenskarna kommer att deporteras till Grekland.
"Under söndagskvällen har vi fått information från israeliska myndigheter om att de planerar för att de svenska medborgarna ska få lämna Israel med flyg under morgondagen”, skriver Maria Malmer Stenergard (M) i en kommentar till TT.
Hon uppger vidare att representanter för ambassaden i Tel Aviv fått träffa samtliga frihetsberövade svenskar i fängelset på söndagen.
Greklands utrikesdepartement säger att ett flyg kommer att lyfta från Israel till Aten med 27 grekiska medborgare på måndagen. Anna Fransson säger att även svenskarna kommer att flygas till Grekland under dagen.
Där kommer de att bli omhändertagna och få återhämta sig.
– Skador kommer att dokumenteras, säger Anna Fransson.
När de kommer tillbaka till Sverige är inte känt.
Dragits i håret
En av svenskarna är Greta Thunberg. Enligt ett mejl som som utrikesdepartementet har skickat till hennes anhöriga, och som The Guardian har tagit del av, har Thunberg beskrivit att hon inte får tillräckligt med mat och vatten samt att hon fått utslag som hon tror kommer från vägglöss.
Aktivister som intervjuats säger att Greta Thunberg bland annat dragits i håret och tvingats kyssa den israeliska flaggan.
”Jag har tagit del av uppgifter om anklagelser om kränkande behandling. Om uppgifterna stämmer är det mycket allvarligt”, skrev Maria Malmer Stenergard i ett uttalande till TT tidigare under söndagen.
Hon skrev vidare att ”UD och ambassaden arbetar för att få hem de svenska medborgarna så snart som möjligt”.
UD uppger att man i kontakten med israeliska myndigheter tryckt på vikten av att tillgodose medicinska behov samt att man "omedelbart måste tillgodose behoven av mat och rent vatten" samt möjligheten att träffa juridiska ombud.
Israel tillbakavisar
Anna Fransson sade till TT tidigare under dagen att minst tre av svenskarna då inte fått träffa ett juridiskt ombud, vilket strider mot internationell lag.
Israel tillbakavisar alla anklagelser om att de frihetsberövade har behandlats illa och kallar dem ”skamlösa lögner”.
”Intressant nog har Greta och andra fångar vägrat att påskynda sina utvisningar och insisterar på att förlänga sin tid i häktet”, skriver israeliska UD på X.