Jag vet att du är stolt över att klara dig på sex timmars sömn. Kanske till och med fem. Det är vanligt i ledarskapskretsar, ett slags hederstecken. Thatcher sov fyra timmar. Churchill tupplurade, men jobbade tidigt och sent. Framgång kräver uppoffringar, och sömn är ett av de offren. Det är en farlig myt.
Att man klarar sig på mindre sömn än vad alla hälsogurus rekommenderar är sant, men bara under en kort period. Sedan sliter det på både kropp och psyke. Långvarig sömnbrist gör dig trögtänkt, ineffektiv och lättirriterad. Det är inga bra ledaregenskaper.
Myten att duktiga ledare minsann har någon särskild egenskap som gör att de behöver mindre sömn är en saga som sakta men säkert kostar svenska organisationer enorma summor i dåliga beslut, onödiga konflikter och förlorad talang.










