Kullagertillverkaren SKF kommer att bilda ett nytt bolag i Kina med inriktning på delar till robotar, enligt ett pressmeddelande.
SKF har ingått ett avtal med den kinesiska komponenttillverkaren Leaderdrive om att bilda ett samriskbolag i Kina.
”Samarbetet, som riktar sig mot segmentet för industriella humanoida robotar, ger oss den flexibilitet som krävs för att kunna anpassa oss till snabba förändringar på marknaden”, säger Henry Wang, SKF:s Kinachef, i ett pressmeddelande.
Bolaget förväntas inleda sin verksamhet i slutet av 2026.
”I takt med att branschen för humanoida robotar med förkroppsligad AI fortsätter att växa blir stabila leveranser av pålitliga centrala överföringskomponenter en avgörande konkurrensfördel”, säger Leaderdrives vd Yuyu Zuo.
SKF:s aktie stiger med 5 procent på Stockholmsbörsen.










