Den ryske befälhavaren på tankfartyget Sea Owl 1 utanför Trelleborg har häktats, uppger Åklagarmyndighetens presstjänst.
Häktningsförhandlingen hölls under söndagseftermiddagen vid Ystads tingsrätt.
”Domstolen har beslutat häkta befälhavaren på fartyget enligt åklagarens häktningsframställan”, skriver presstjänsten i ett sms.
Mannen misstänks på sannolika skäl för grovt brukande av falsk urkund.
Kustbevakningen bordade fartyget i torsdags efter misstankar om att det seglade under falsk flagg på svenskt territorialvatten.
Befälhavaren anhölls dagen därpå och misstänktes då för flera brott, bland annat bristande sjövärdighet.
Fartyget finns med på EU:s sanktionslista. Under de senaste åren har fartyget, som går under komorisk (ögrupp i närheten av Madagaskar) flagg, transporterat oljeprodukter mellan Ryssland och Brasilien, enligt Kustbevakningen.
Sea Owl 1 har också belagts med nyttjandeförbud av Transportstyrelsen och får inte segla vidare.
Sedan tidigare är en rysk befälhavare på bulkfartyget Caffa, som bordades utanför Trelleborg den 6 mars, häktad. Även han misstänks för brukande av falsk urkund.










