USA:s utrikesminister Marco Rubio förväntar sig att Ryssland presenterar en plan för vapenvila i Ukraina "om några dagar".
Rysslands president Vladimir Putin har konsekvent avvisat krav från såväl USA som Ukraina och många andra länder om att inleda en villkorslös vapenvila i det ryska anfallskriget.
Men Marco Rubio uppgav på tisdagen att Putin och ryske utrikesministern Sergej Lavrov indikerat att Ryssland avser att presentera egna villkor "kanske om ett par dagar, kanske denna vecka förhoppningsvis".
Rubio sade vidare att ett möjligt ryskt förslag skulle "berätta mycket för oss om deras sanna avsikter".
– Om det är ett realistisk avtalsdokument som man kan arbeta utifrån, är det en sak. Om det ställer krav som vi vet är orealistiska, tror jag att det skulle vara talande, sade Rubio vid ett möte med amerikanska senatorer på tisdagen.
USA:s president Donald Trump talade i telefon med ryske presidenten Vladimir Putin i måndags.
"Det är uppenbart att Ryssland försöker köpa sig tid för att kunna fortsätta med kriget och ockupationen", skrev Zelenskyj i ett inlägg på X på tisdagen.