Rumänsk polis har slagit till mot flera fastigheter i jakt på bevis på rysk valpåverkan i presidentvalet. Söndagens andra valomgång har ställts in på grund av misstankarna.
Rumänsk polis genomförde räder mot tre fastigheter i staden Brasov i centrala Rumänien på lördagen.
Räderna genomfördes inom ramen för den pågående utredningen om valkorruption, pengatvätt och förfalskningsbrott på internet, kopplat till den första omgången i presidentvalet den 24 november.
I fredags beslutade landets författningsdomstol att den andra valomgången på söndag ställs in. Beslut togs efter att den sittande presidenten Klaus Iohannis offentliggjort hemligstämplat underrättelsematerial. Där uppges att Ryssland drivit en samordnad kampanj på till exempel Tiktok och Telegram för att främja ryssvänlige Calin Georgescu som vann den första valomgången.
Första valomgångens resultat var skrällartat. Den Natokritiske och ryssvänlige Calin Georgescu fick flest röster, följd av liberala Elena Lasconi, borgmästare i småstaden Campulung. Därmed tog sig ingen av förhandsfavoriterna till den andra valomgången.
Georgescu har kritiserar domstolens beslut och kallat det för en statskupp. Även Lasconi, som skulle varit motkandidat i den andra valomgången anser att domstolsbeslutet är illegalt och omoraliskt.