Det tog lång tid innan livräddningen efter massmordet i Örebro kunde börja, enligt polisens egen granskning.
– Det måste gå snabbare, säger Erik Nord som gjort utvärderingen.
Skolattacken på Campus Risbergska inleddes klockan 12.31 den 4 februari förra året.
Mindre än en kvart senare hade gärningsmannen, 35-årige Rickard Andersson, skjutit ihjäl tio personer och därpå tagit sitt eget liv.
Mycket av polisens insatser fungerade bra. En svaghet var dock att det tog lång tid innan livräddande insatser kunde inledas, enligt en utvärdering som nu är klar.
En av dem som mördades kan ha levt i uppemot 30 minuter efter att ha skottskadats. Ett annat av dödsoffren levde i uppskattningsvis 45 minuter och hann både ringa och ta emot flera telefonsamtal.
– Vi vet inte om det hade gått att rädda deras liv. Men det finns ju uppgifter om att en person levde i 45 minuter, så det är klart att det kanske hade funnits en möjlighet, säger Erik Nord, som är chef för utredningsenheten i polisregion Väst.
– Poängen är att vi måste börja öva även på de här bitarna.
Behöver komplettering
Det som fördröjde livräddningen var enligt utvärderingen bland annat uppgifter om att det kunde finnas fler gärningspersoner. Arbetet försvårades också av Risbergskas storlek och av att Rickard Andersson använde rökgranater.
Enligt Erik Nord fungerade polisens så kallade PDV-metod (pågående dödligt våld) i grunden dock bra.
Däremot behöver metoden kompletteras med snabbare livräddande insatser, anser han.
– Det här arbetet sker redan på flera platser, men bara lokalt. Det jag föreslår är att vi ska ta fram en nationell metod för det, säger Erik Nord.
”Räddade liv”
Han hyllar samtidigt skolan, som hösten 2023 genomförde en egen PDV-utbildning.
– Den räddade många liv. Jag tror att gärningsmannen hade avsikt, möjlighet och motivation för att döda fler personer. Men han hittade inte fler att skjuta helt enkelt, tack var den inrymning som gjordes, säger Erik Nord.
Utvärderingen ska nu gås igenom innan beslut om eventuella åtgärder fattas.
”Det är en avvägning mellan risk för framför allt räddningstjänstens personal och efterfrågad snabbhet, och det är något vi behöver ta med oss i vår samverkan med räddningstjänst och sjukvård framöver”, säger Johan Olsson, chef på den nationella operativa avdelningen (Noa), till polisens sajt.














