Pakistan har bombat flera städer i Afghanistan. Den skarpa upptrappningen följer på en längre tids våldsamheter. Ett ”öppet krig” har inletts mot grannlandets talibanstyre, enligt den pakistanska regeringen.
På torsdagskvällen gick pakistanska stridsflygplan till anfall mot Afghanistans huvudstad Kabul, storstaden Kandahar och platser i bland annat provinsen Paktia, enligt samstämmiga uppgifter från bägge sidor.
Intensiva eldstrider rapporteras i flera områden längs med ländernas långa gräns. Vid den större gränsövergången i Torkham dundrar skottlossning och artillerield, enligt AFP:s utsända, som vittnar om att fler afghanska soldater rör sig ditåt.
”Vårt tålamod har tagit slut. Nu är det ett öppet krig mellan oss och er”, skriver Pakistans försvarsminister Khawaja Asif i sociala medier.

Pakistanska soldater står vakt vid en offentlig begravningsceremoni för en kollega som dödades i en självmordsbombning förra veckan. Foto: Saqib Manzoor/AP/TT
Pakistans regering hänvisar till en längre tids angrepp och provokationer från talibanstyret i Afghanistan, även efter att länderna ingick en skör vapenvila i oktober förra året efter en tids skärmytslingar.
”En indisk koloni”
De afghanska talibanernas talesperson Zabihullah Mujahid meddelade under torsdagen att ”storskaliga offensiva insatser" hade inletts mot militära pakistanska mål, i samband med att nya eldstrider hade brutit ut i gränstrakter. Efter Pakistans flyganfall har han utropat att det sker nya motangrepp.
Bägge sidor har hävdat att tiotals av motståndarens soldater har blivit dödade i striderna.

Invånare och räddningsarbetare vid rasmassorna av ett hus i afghanska Nangarhar som förstördes i ett pakistanskt anfall i slutet av förra veckan. Foto: Hedayat Shah/AP/TT
Pakistan anklagar talibanstyret för att stötta och hysa pakistanska motståndsgrupper – främst den pakistanska talibanmilisen Tehreek-e-Taliban (TTP), som har utfört en lång rad våldsdåd där.
Kärnvapenmakten Pakistan anklagar dessutom ärkefienden Indien för att stödja väpnade motståndsgrupper, dels talibanerna och dels baluchiska separatister. Talibanerna i Afghanistan har sedan de kom tillbaka till makten låtit landet bli en ”indisk koloni” som sprider terrorism, enligt de senaste pakistanska anklagelserna.
Drabbar återvändande
Vid gränsövergången i Torkham har det upprättats ett stort läger för de många afghaner som på kort tid har återvänt efter att ha varit på flykt i Pakistan. Striderna har spillt över på dem.
– Här i närheten träffade en smäll. Jag såg blod, den skadade två eller tre barn och två eller tre kvinnor, säger 65-årige Gander Khan som bor i lägret.
Miljontals afghaner har flytt till grannländer under långa krig och konflikter som rasat i hemlandet. 2023 började Pakistan, liksom Iran, att pressa mängder av afghaner att återvända.
Höstens vapenvila mäklades fram av Turkiet och Qatar. Iran erbjuder sig nu att medla.













