Norges socialdemokratiska minoritetsregering tvingas fortsätta att förhandla för att få igenom en budget. Miljöpartiet MDG har lämnat samtalen i besvikelse över politiken på klimatområdet.
Arbeiderpartiet (AP), Senterpartiet (Sp) och vänsterpartiet Rødt meddelade på lördagskvällen att de är överens om ett gemensamt förslag – efter flera veckor av förhandlingar.
De har bland annat enats om att skjuta till mer pengar till kommuner och regioner, ökad bemanning i förskolan samt ett nödhjälpspaket till Gaza.
Men de tre partierna saknar majoritet i stortinget.
Miljöpartiet MDG valde att dra sig ur förhandlingarna tidigare under lördagen. Enligt uppgifter till NRK ska Sp ha fått igenom en strykning av ett ursprungligt förslag om höjda bensin- och dieselavgifter.
Klockan tickar
MDG-ledaren Arild Hermstad tog till ett bibelinspirerat norskt uttryck för att beskriva att partiet var på väg att tvingas till för stora kompromisser i sina profilfrågor:
– Det görs inte nog för klimatet, det är för många kameler att svälja här, sade han på lördagseftermiddagen.
Arbeiderpartiet har nu en knapp vecka på sig att säkra tillräckligt med stöd för att undvika en regeringskris – på fredag röstar stortinget om budgeten.
Statsminister Jonas Gahr Støre tycks inte ha gett upp hoppet om att ändå få med sig MDG.
– Vårt mål är fortfarande att säkra en majoritet för budgeten på vår sida av politiken, säger han.
Sågas från höger
Det femte partiet på den rödgröna sidan, Sosialistisk Venstreparti (SV), står inte heller bakom lördagens förslag. Men partiet är öppet för att förhandla.
”Om Ap har viljan att kompromissa så kan vi få till stånd en budget för välfärden, miljön och mer solidaritet med Palestina", skriver SV-ledaren Kirsti Bergstø i en skriftlig kommentar till NTB.
Høyre-ledaren Erna Solberg sågar tilltaget att presentera ett budgetförslag som saknar majoritet.
”Jag har varit med i norsk politik länge och upplevt många konstigheter, men det här är pinsamt för Arbeiderpartiet”, skriver hon i en kommentar till NTB.













