Israels mål är fortsatt att ta kontroll över hela Gaza. Men landet är redo för en tillfällig vapenvila för att få ut gisslan, uppger premiärminister Benjamin Netanyahu.
– Om det finns en möjlighet till en tillfällig vapenvila för att gisslan ska bli fri – och jag betonar: tillfällig – då kommer vi att vara redo, säger han på en tv-sänd pressträff.
Enligt Netanyahu vet Israel säkert att minst 20 personer i terrorstämplade Hamas gisslan är vid liv. Han säger att Israel har lyckats få hem 148 personer levande genom olika utbyten och fritagningar.
Uttalandena kommer efter att Israel under de senaste dagarna trappat upp sin offensiv i Gaza.
– När den militära kampanjen är över, kommer hela Gazaremsan att vara under israelisk kontroll och Hamas kommer att vara helt besegrat, säger Netanyahu.
Premiärministern kommenterar också den humanitära situationen och det internationella trycket på att Israel ska släppa in mer nödhjälp i Gaza.
– För att behålla vår operativa frihet och för att säkerställa att våra främsta allierade kan fortsätta att stödja oss, måste vi undvika en humanitär kris, säger han.
Netanyahu upprepar Israels mål med kriget: besegra Hamas, få gisslan fri och staka ut en ny väg för Gaza.
– Det här kommer inte att ta ytterligare ett och ett halvt år, jag lovar. Jag kommer inte att avslöja våra planer eller tidslinje men vi är fast beslutna att slutföra det här.
Totalt tog Hamas 251 personer som gisslan vid terrorattackerna den 7 oktober. Av de 58 som är kvar i Gaza tror Israels militär att drygt 30 inte längre lever.