Det finns anledning att fundera över medielogiken och människors lättvindiga lust att haka på nyheter som polariserar och öppnar till strid. För det mesta är det nyheter som vädjar till massan, det vill säga majoriteten i samhället. Det problematiska i detta är att förhållandevis ”obetydliga” nyheter får all uppmärksamhet medan nyheter som inskränker vår demokrati inte alls uppmärksammas.
Ett exempel är det enorma mediadrev som uppkommit sedan Aftonbladet kom med nyheten att Ulf Kristersson tillät sin dotter bjuda in sina studentkamrater på fest till Harpsund 2023. Igår kom DN med nyheten att också Kristerssons svägerska fick fira sin 70-årsdag på Harpsund. Politiker, journalister och kommentatorer tävlar nu i att analysera, moralisera och döma. Fastän Kristersson inte gjort något olagligt stämplas det som en brist på moraliskt omdöme. Ska verkligen Harpsund användas till studenter och 70-åriga födelsedagskalas?
I sociala medier hänger man på och debatten rasar. Det är ett tacksamt ämne givetvis eftersom det är snart är valrörelse. Det är känslor och inte fakta som styr från båda sidor. Det rödgröna laget mot det blå laget i en av politikens viktiga matcher inför valdagens slutstrid. Medielogiken har funnit ytterligare en fråga som ger dem klick, ökad trafik på nätet och nya möjligheter.

















