Ett mindre sportflygplan med en man och en kvinna ombord eftersöktes norr om Kiruna efter att ha lyft från staden. Sent på kvällen hittade personal från räddningsinsatsen paret välbehållna.
Flygplanet lyfte på lördagen med en man och en kvinna ombord för att flyga till stuga ungefär åtta mil norrut. Planet har kapacitet att landa i terräng och i rådande väderförhållanden.
Under dagen hördes inte de båda av. Anhöriga blev oroliga och larmade polisen och på kvällen sattes en stor sökinsats in – bland annat med polis, fjällräddare och räddningstjänst.
Sent på kvällen flög en norsk räddningshelikopter över stugan och såg att det rykte från skorstenen.
– De har anträffat de här personerna i stugan. Allt är bra med dem. Anledningen till att det här drogs igång var att de inte lyckats ringa sina anhöriga med sin satellittelefon, säger Johan Wahlström, presstalesperson på Sjöfartsverkets sjö- och flygräddningscentral (JRCC), till TT.
Han uppger även planet hittats utan några skador.











