Tre personer har förts till sjukhus efter ett misstänkt gaslarm i Täby Centrum på fredagen. Ytterligare tre personer som befann sig på platsen har själva sökt vård.
Larmet om en stark lukt som misstänks bero på gas kom klockan 16.43 på fredagen och centrumet utrymdes.
Tre personer fördes till sjukhus med ambulans.
– Jag har inga exakta detaljer om skadeläget men så vitt jag vet är det ingen som är allvarligt skadad. Det kan vara frågan om att man har andats in den starka lukten och får tillsyn på sjukhus, säger Carina Skagerlind på Stockholmspolisen till TT.
Ytterligare tre personer som befann sig i Täby Centrum sökte vård för "vissa symtom," skriver polisen på sin hemsida.
Räddningstjänsten uppgav tidigare att det larmats om klorlukt.
Räddningstjänsten uppger senare på kvällen till Expressen att det ska handla om ett läckage från en reningsanläggning för utomhusfontänen. Anläggningen ligger i källaren.
– Natriumhypoklorit tror jag att det ska vara. Sedan hur hela reningsprocessen går ihop om den blandas till klor eller så, det vet jag inte, säger en ledningsoperatör till tidningen.
Polisen har inlett en förundersökning gällande vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan.